Jak začít
s jógou

1
8

Nebaví vás poskakovat v tělocvičně při aerobiku ani zvedat činky v posilovně? Vyzkoušejte jógu, která není jen cvičením, ale velmi starou filozofií. A pokud už jste s jógou několikrát začali, ale nevydrželo vám prvotní nadšení, máme tady pro vás pět tipů, které pro vás připravila lektorka jógy Jana Horáčková.

1.       Začněte cvičit s lektorem

Kdysi jsem s jógou začínala sama, ale na začátku prostě potřebujete někoho, kdo vám ukáže cestu a jak se co dělá.  Najděte si lekce a lektora či učitele, který  k vám nějakým způsobem promlouvá  a pak už je neměňte. Jen tak si vytvoříte pravidelnou a pevnou praxi.  Občas si můžete zpestřit svoji jógovou praxi něčím novým, ale časté střídání různých lekcí nikam nevede.

 

2.       Pomalu krok za krokem

Neočekávejte, že se za týden či měsíc stanete pokročilým jogínem. Buďte trpělivý a nijak se nesrovnávejte s ostatními  na hodinách jógy. Cvičte vědomě a hlídejte si, kde je vaše pozornost, jestli jste opravdu v přítomném okamžiku na vaší jógamatce. Uvědomujte si každý pohyb a každou část ve vašem těle, naučíte se tak lépe vnímat sami sebe.

 

3.       Naslouchejte svému tělu

Vnímejte signály a informace, které vám dává vaše tělo, během praktikování pozic v józe. Nejdůležitější je vědomá práce s dechem a teprve potom provedení ásan (pozic). Pokud jste unavení, zbytečně nepřetěžujte své tělo, přejděte do pozice dítěte (sed na patách a čelo na zemi) a chvilku počkejte, až naberete znovu síly. Předejdete tak zbytečným úrazům. Ale zároveň věnujte každé pozici maximální úsilí!

 

4.       Cvičte pravidelně

Praxe, praxe, praxe.  Vytvořte si prostor pro vaši jógovou praxi.  Nejtěžším z prvních kroků bude přinutit se cvičit, ale pokud si pro začátek najdete stejné dny v týdnu, které věnujete jógovému cvičení, zvyknete si na rytmus a pravidelnost. Nehledejte výmluvy a důvody proč nemůžete jít cvičit. Buďte k sobě poctiví.

 

5.       Hledejte v józe radost ze života

Užívejte si naplno každý moment setrvání v pozici, přestože vám to nemusí být příjemné.  Všímejte si, že vaše tělo se řídí různými cykly a je rovněž ovlivněno vašimi prožitky. Vnímejte přítomný okamžik, právě teď a právě tady a prociťte si radost z pohybu a ze života. Uvědomte si, že prožívání vnitřního štěstí nezávisí na vnějších okolnostech.  Jóga pro každého jedince znamená něco jiného, přijďte si vyzkoušet, čím by pro vás jóga mohla být.

 

Jóga Jana Horáčková Jana Horáčková

Jana Horáčková je certifikovanou lektorkou Vinyasa flow jógy, jež ji nadchla svými účinky. Jóga je pro ni mocným učením, které pomáhá pochopit a přijmout mechanismy Vesmíru. Vedle jógy se Jana věnuje studiu tradiční čínské medicíny a masážím, jejíž znalosti propojuje při práci s klienty.  Můžete si s ní zacvičit na Yoga Weekendu v Resortu Luhačovice, který bude 12. – 14. 9. v hotelu Vega. Kromě ranních a večerních cvičení jógy se dozvíte detaily o různých dechových technikách a harmonizaci čaker, ale také kosmetické tipy Avonu, který si pro vás připravil speciální dárkové balíčky. Přijďte si odpočinout po náročných pracovních dnech a dát si pořádný relax.

Yoga Weekend Luhačovice


<< Zpátky na blog